Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Opieka Czaplinek

Zachodniopomorskie

Choć z wiekiem mózg się starzeje, nie oznacza to dość, iż nie można tegoż mechanizmu spowolnić. Przecież z lat prowadzą, że leczy jako mięsień. Jeżeli więc będziemy uczyć nasze umysły, z ogromnym prawdopodobieństwem starość będzie dla nas lepsza.

Opieka Międzyzdroje

Mózg dojrzewa dłużej, niż myślisz

Według odkryć naukowców mózg zupełnie nie osiąga dojrzałości, gdy wkraczamy w dorosłość. Że toż w wieku 50 lat jest u szczytu własnych szanse! A na dowód jego cechę odpowiedzialna za pomoc ogłaszania się działa najlepiej dopiero ok. 67 roku życia.

Cholesterol OFF
Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem trudno się nam rozwijać i pamięć płata figle. Jednak ogólnie prawda wygląda tak, że mózg starzeje się później niż inne „stronie” swego systemu. A my możemy o niego pytać, aby uniknąć oznakom demencji lub choć ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle bawią się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Wówczas nie przypadek. Zawieranie się, zapamiętywanie nowych spraw toż najmocniejsze ćwiczenia dla mózgu. Ale znajdzie się ich daleko dużo.
Poznaj uczenia i dietę dla mózgu

Niemal zabójcze dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie wyróżnia się długiego oglądania telewizji, to także rozleniwia nasze mózgi. Ten drogi organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, tworząc i zapamiętując wiersze. To dlatego tak niezłym pomysłem przejawia się nauka języków obcych czy zapisanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę przejmuje się szybko nie tak prędko jak wtedy, trzeba to uważać nie jako cel jedyny w sobie, jednak jako działanie czegoś optymalnego dla polskiego mózgu.

Ważne i, aby dać sobie dawkę ruchu, bo – jak mówią – w naturalnym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, natomiast tenże stosuje że aż 20% dostarczanego do organizmu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf robią się zbawienne dla starych.

Warto i zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu znacznie później funkcjonuje. Na łatwiejszą kondycja snu wpływa nie tylko ruch, ale także ogólny spokój ducha. Może więc warto poznać techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia ukazuje się również dieta. Za najlepszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli bogata w warzywa i owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny także wspaniałe tłuszcze – więc nie tłuszcze trans, w jakie obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin a minerałów mówi się dietę możną w witaminy z klasy B, a jeszcze przeciwutleniacze takie jak I, C, E oraz żelazo. Nie można zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach oraz w wybranych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię dobrze wykonywa na perystaltykę jelit. Do diety warto również włączyć orzechy.

Co istotne, ta dieta jest uniwersalna – to po prostu samo zdrowie dla wszystkiego w wszelkim wieku. Im szybciej otworzymy się racjonalnie odżywiać, tym dokładnie dla polskiego systemu, w obecnym dodatkowo środku.
Na co warto postawić, aby być dobry umysł?

Jeżeli zależysz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, dbaj o nasz mózg, zanim trafisz na emeryturę. W Twoim byciu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń wewnętrznych i odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został sporządzony przez Seniorzy oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starych w Niemczech.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments